Vítám Vás na mém webu.

Jsem velmi poctěn Vaší návštěvou na těchto stránkách,které jste právě navštívili.

S velkou pílí a snahou se budu snažit Vám představit to nejlepší a nejhezčí co se mi kdy povedlo nafotit. A to nejen ze života běžného, ale také z mých uskutečněných výletů do běžné přírody, hor, měst, ostrovů, zoo a  botanických zahrad, makro ze života, ale také snad o životě lidí co jsou mezi námi anebo žijí okolo nás.

Fotím již od dětství a můj první fotoaparát se jmenoval CORINA, už ani nevím bližší označení, protože to mi bylo tak 8-9 let ale pamatuji si, že do blesku se dávala jednorázová žárovka. Ale to ještě nebyl stroj ani na kinofilm. Označení filmu bylo snad 6 x 9. A já jsem hlavně v tuto dobu ještě vůbec nevědil nic o tom, že bych v budoucnu třeba i fotil. Následoval přístroj pod označením SMENA 8M - ruské výroby a vůbec nebyl špatný. A byl to praktický a dlouholetý držák na normální kinofilm. Poté už se to postupem času rozjelo trochu více. Dárkem jsem dostal plnoautomat japonské výroby YASHICA AW 818, a následně OLYMPUS a po pár letech už následoval i první digitální přístroj a to bylo HP(pouhých 5,1 MpX), následně CANON, OLYMPUS, opět CANON, nebo třeba historická zrcadlovka FLEXARET (spíše do sbírky) apod. Předposlední dobrý přístroj jsem měl compakt  PANASONIC s vyhlášeným objektivem LEICA  a taky jsem byl nesmírně spokojen. V dnešní době cvakám na zrcadlovku CANON  EOS 1000D  s výměnými objektivy a jsem naprosto spokojen. Tahle zrcadlovka mi poskytuje poměrně slušné objektivy, jeden 18 - 55 mm a druhý je 75 - 300 mm. A s tím už se dají tahat fotky na opravdu poměrně velkou vzdálenost.......Musí být ale člověk opatrný, a to třeba na rozkmitání záběru, což se při velkém přiblížení samozřejmě může stát. Jako záložní přístroj sebou všude nosím kompakt NIKON - COOLPIX a jsem s ním také nesmírně spokojen. Je malý, praktický, umí hodně věcí a má velmi slušné rozlišení. Zrcadlovku ale pochopitelně jako fotograf rozhodně upřednostňuji.

Váš amatérský fotograf Roman Vápeník

 

TROCHA Z HISTORIE

Již od dětství kdy jsem začal fotit, jsem měl velmi silnou chuť ukazovat svoje fotky i dalším divákům a ne jen svojí rodině, příbuzným a známým.

Fotografie se doma hromadily a když jich bylo už kolem 3 000 ks, (dnes na externím HDD cca 50 000ks) vstoupil jsem do FOTOKLUBU BEROUN, kde jsem aktivním členem již od roku 2005.  S tímto FOTOKLUBEM se mi povedlo vystavovat fotografie třeba v RABASOVĚ GALERII v RAKOVNÍKU, v HOLANDSKÉM DOMĚ v BEROUNĚ, v galerii SKALKA v MNÍŠKU POD BRDY, v městské KNIHOVNĚ v BEROUNĚ, či v místě svého bydliště v obci MOŘINA, kde jsem udělal výstavu autorskou a výtěžek z této akce jsem věnoval pro sdružení "MOŘINSKÉ MATKY". Tento jmenovaný spolek se mi o výstavu také všeobecně postaral a za to děkuji. Několikrát jsem byl také vyzván, abych TÉMATICKY vystavoval fotografie na obecních výstavách ZAHRÁDKÁŘŮ v obci MOŘINA.

1) Zároveň jsem se také podílel na fotografiích pro OÚ MOŘINKA v projektu "CESTA CÍSAŘOVNY ELIŠKY"  kde jsem za tímto účelem nafotil část KARLICKÉHO ÚDOLÍ.

2) Dále se aktivně a již pravidelně podílím na výrobě přání k NOVÉMU ROKU pro OBECNÍ ÚŘAD a  pro svého dosavadního zaměstnavatele.

3) V současné době již druhým rokem velmi úzce spolupracuji s ryze českou fotobankou LEVIATHAN.   

(Tady bych každému doporučil si na adrese:

https://fotovideo.leviathan.cz

prohlédnout  fotografie které nabízím k prodeji k běžnému nákupu pro agentury.Tato galerie už nyní obsahuje přes 11 000 fotografií.)

4) Pro místní spolek motorkářů jsem byl na Silvestra v roce 2016 vyzván k nafocení tradiční akce SILVESTROVSKÁ  MOTO JÍZDA 

( prezentace z této akce je umístěná na oficiálních stránkách obce Mořina )

http//:www.morina.cz 

5) V roce 2017 jsem se rozhodl soutěžit s několika snímky u společnosti CZECH PHOTO CENTRE v  soutěži CZECH NATUR PHOTO.

6) V roce 2017 se podílím svými snímky na tématické výstavě  "Berounka divoká i romantická"  v Domě seniorů TGM v Berouně

spolu s berounskými fotografy a muzeem českého krasu v Berouně. Tato výstava není nijak spojená s Fotoklubem Beroun.

7) V roce 2017 jsem na přání starosty obce zpracoval projekt kalendářů "MOŘINY A OKOLÍ" pro Obecní úřad. Tento kalendář šel do prodeje na Obecním úřadě, na místní poště, ve škole.

8) Od března 2017 jsem pravidelným přispěvatelem fotografií pro GOOGLE MAPY a to nejen z ČESKÉ REPUBLIKY ale i ze zahraničí, které jsem měl možnost navštívit a to nejen z doby třeba dovolené, ale také na poznávacím zájezdu apod. V této souvislosti se musím pochlubit, že na GOOGLE MAPY mám již více než 195 000 shlédnutí.

DOPORUČUJI

Rád bych Vám tímto doporučil navštívit i oficiální stránky FOTOKLUBU BEROUN, kde jsem již řadu přes 10 let let členem a to na adrese:

https://fotoklub-beroun.webnode.cz

 

 KONTAKT 

Omlouvám se, ale ani jedno z mých telefonních čísel nebude na webu figurovat.

Pokud mne chcete kontaktovat, tak prosím na e-mailu RomanVapenik@seznam.cz a nebo můžete využít zde nastavený formulář v sekci KONTAKT.

VÝŠKY A FOCENÍ Z NICH

Focení z výšek jsem vždy měl, mám a vždy budu mít velmi rád. I když postupem věku se to třeba může změnit. Každopádně, jsem vždy byl vyznavačem skal, hor, kaňonů, údolí, kopců, sopek, propastí a jiných přírodních scenerií, dokonce i třeba vytěžených lomů. Asi by pro mě nebyla zážitkem rovná krajina, která je jako placka. Kdybych si ale musel vybrat - tak stejně a jasně někam do kopečků.Několikrát jsem byl i ve svém životě upozorňován. SEM NELEZ - JE TO NEBEZPEČNÉ. Ale to člověku stejně nikdo nevysvětlí. Pokud má on sám cíl za tím jít (třeba v tom mém případě jít za tou určitou fotkou) tak je všechno okolo stejně zbytečné. Nechci tímto nikoho nijak navádět, jen popisuju mojí vlastní situaci.
 
Naštěstí se mi nikdy nic nepřihodilo a vždy všechno dopadlo dle plánu a tedy v naprosté pohodě i s nalovenýma fotkama.

FOCENÍ Z LETADLA

 

Jednoho srpnového dne roku 2017 jsem nastoupil na letišti v BUBOVICÍCH do menšího letadla a spolu s pilotem jsem vyrazil na letecký výlet po okolí MOŘINY. Situace v letadle nebyla moc jednoduchá, protože jsem se potýkal s tím, že jsem musel mít bezpečnostní pasy zapnuty ( pozor bezpečnostní pasy v malém letadle se trochu liší od těch co známe z velkého letadla na dovolenou a nebo z našeho auta.) Takže, téměř úplně na pevno přišpendlený člověk k sedadlu a navíc otvor v okénku kudy jsem měl vytažený fotopřístoj bylo asi 30cm ode mne. Takže poměrně pokroucený a přes to hodně natažený člověk. Všechno se ale dalo zvládnout a nakonec se neletělo jen v těsné blízkosti MOŘINY, VELKÁ a MALÁ AMERIKA byla samozřejmostí ale třeba hrad KARLŠTEJN, SRBSKO, SVATÝ JAN pod SKALOU, část BEROUNA.....Komunikace při letu byla zajištěna sluchátky s mikrofonem a tak se dalo o některých věcech pod námi i za letu pohodlně debatovat.

S leteckým výletem jsem byl naprosto spokojený a udivilo mne třeba, že MALÁ AMERIKA v lesích není z letadla téměř vidět. Člověk který ví, že tam někde pod ním nyní bude, má samozřejmě výhodu. Člověk neznalý by jí určitě v terénu pod ním přehlédl...........