Komentář k " ŽIVÁ VODA"

Jen malá rada pro toho z Vás, kdo budete chtít fotit  " ŽIVOU VODU "

Tyto fotografie jsou poměrně náročnou chvilkou pro každého fotografa, který se snaží zachytit něco trošku jinak než je pouhý standard. Fotografie z kategorie " ŽIVÁ VODA " bych klidně svojí náročností přirovnal k fotografování ohňostroje. Jedná se o velmi náročné focení a to hlavně z hlediska dlouhého času, který je použitý na osvícení snímače ve fotoaparátu. Pokud takový snímek někdo cvakne třeba na režim AUTO, bude mít vodu pevnou, tvrdou a zkamenělou. Pokud použijete dlouhý čas, budete mít vodu tekoucí - tedy živou. Měl by každý pochopitelně ale počítat s tím, že logicky je nutné si pohrát i se clonou - většinou s tou maximální, kterou váš přístroj vůbec nabízí.

Další nepostradatelnou věcí je stativ! Nikdy si nikdo nemyslete, že pokud budete někdy fotit scenérii v čase na 0,8 - 2,5 sec. tak budete mít dobrý výsledek z ruky. Je to nesmysl. Stativ je k tomuto focení velikou nutností, protože takto dlouhý čas prostě udržet ani nejde! A taky bude vhodné na stativu nemačkat spoušť. Jen pouhým máčknutím si to celé rozhýbete. Vždy se snažte z toho posledního nastavení prostě nějak vycouvat. Tedy fotit bez Vašeho ručního přičinění a dotyku.

Doporučuji: PŘI UŽÍVÁNÍ DLOUHÉHO ČASU, POUŽÍT STATIV! ZE STATIVU NEFOŤTE NA MANUÁLNÍ SPOUŠŤ ALE NA DÁLKOVOU. POKUD S NÍ VÁŠ PŘÍSTROJ NEDISPONUJE - POUŽIJTE SAMOSPOŠŤ V ČASE TŘEBA POUHÉ 2 sec.